1. ZAJĘCIA Z CHUSTĄ KLANZA
Chusta ma kształt koła i jest bardzo kolorową i intrygującą pomocą dydaktyczną. Zabawa z chustą może przybierać różne formy, zawsze jednak dostarcza wielu wrażeń dzieciom. Może być wykorzystana w sali lub w ogrodzie, podczas zajęć z każdą grupą wiekową. Kolorowa chusta daje wiele możliwości. Ułatwia wzajemne poznawanie się, współdziałanie w grupie, uczy czekania na swoją kolej oraz ćwiczy poczucie rytmu. Chustę można podrzucać, można się pod nią chować, można być na niej zakręconym i odkręconym, można po niej przetaczać przedmioty ku sobie i uczyć się kolorów.
2. ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE
Zajęcia dydaktyczne są organizowane przez opiekunów w celu przyswojenia nowej wiedzy, nowych informacji. Dzieci uczą się współpracy z opiekunami, uczą się słuchać, skupić swoją uwagę i wykonać polecenia. Zajęcia mają na celu ćwiczenie pamięci, koncentracji uwagi, spostrzegawczości, rozwój mowy, wyobraźni, rozwój uczuć społecznych, kształtowanie wrażeń estetycznych, utrwalanie nowych wiadomości.
3. ZAJĘCIA Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM
Naturalny sposób nauki języka obcego już od najmłodszych lat, poprzez osłuchiwanie się z językiem, poprzez gry i zabawy. Zajęcia prowadzone są min. z wykorzystaniem kart pracy, dzięki którym poznajemy nazwy kolorów, zwierząt czy części ciała. Nauka języka obcego w jak najwcześniejszym wieku, kiedy umysł dziecka jest najbardziej chłonny sprawia, że późniejsza nauka w przedszkolu jest bardziej efektywna.
4. SENSOPLASTYKA
Są to zajęcia mające na celu pobudzić wszelkie możliwe zmysły. Założeniem takich zajęć jest przede wszystkim pełna dowolność i swoboda. Do zajęć używane są min., kasze, mąki, makarony, groch, kukurydzę, ryż, kolorowe masy plastyczne, ciastoliny, barwniki spożywcze. Zajęcia wspierają samodzielność, stymulują rozwój zmysłów, pozwalają eksperymentować dziecku, wspomagają budowanie świadomości ciała i przestrzeni. Zajęcia te są bardzo ważne w rozwoju dzieci, rozbudzają ciekawość i kreatywność maluchów, są okazją do świetnej zabawy.
5. ZAJĘCIA MANIPULACYJNO-KONSTRUKCYJNE
Zajęcia poprawiają sprawność manualną dziecka, oraz pobudzają jego kreatywność. Celem zajęć jest kształtowanie koordynacji oko-ręka, ćwiczenie koncentracji uwagi, rozwijanie umiejętności szeregowania i piętrzenia, ćwiczenie precyzji wykonania zadania. To przede wszystkim budowanie z klocków. Na początku mogą być to proste wieże z klocków, później całe miasta. Dziecko budując staje się bardzo pomysłowe.
6. ZAJĘCIA RYTMICZNO-MUZYCZNE
Zajęcia mają na celu osłuchanie dzieci z utworami muzycznymi, uwrażliwienie na muzykę, ćwiczenia koncentracji uwagi i pamięci, rozwój mowy, kształtowanie poczucia rytmu, wdrażanie do pracy w grupie, zapoznanie się z instrumentami muzycznymi.
7. ZAJĘCIA GIMNASTYCZNO-RUCHOWE
Zajęcia mają na celu wzmocnienie układu kostno-mięśniowego, ćwiczenie oddechu, ćwiczenie koordynacji ruchowej oko-ręka, ćwiczenia wyobraźni, kształtowanie koncentracji uwagi, ćwiczenie reagowania na bodźce słuchowe i wzrokowe, rozwijanie sprawności fizycznej ( siła, szybkość, zręczność, wytrzymałość) , doskonalenie umiejętności lokomocyjnych.
8. ZAJĘCIA NIETYPOWE (NP. DZIEŃ DINOZAURA, DZIEŃ MARCHEWKI ITP.)
Kalendarz obfituje w ogromną liczbę nietypowych świąt. W naszym Punkcie opieki mamy wiele okazji do świętowania. Wśród typowych świąt, które obchodzimy w placówce są święta patriotyczne (Dzień Niepodległości), święta związane z tradycjami rodzinnymi (Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy i Taty, Dzień Dziecka) czy też przyrodnicze (związane z porami roku). Obchodzimy również Dzień Marchewki, Dzień Dinozaura, Mikołajki, Dzień Kubusia Puchatka, Dzień Pluszowego Misia, Dzień Kota, Walentynki, itp. . Obchodząc te nietypowe święta mamy na celu rozwijanie empatii wśród dzieci, uwrażliwianie ich na piękno natury, uatrakcyjnienie z nimi pracy, rozwijanie ich zainteresowań oraz zdolności. Poprzez zabawę, różnorodne zajęcia, przekazujemy dzieciom wiedzę na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami, wyrabiamy szacunek do zwierząt i przyrody, zaspokajamy naturalną ciekawość świata , jaką każde dziecko posiada. Staramy się, aby prowadzone przez nas uroczystości wyzwalały w naszych dzieciach pozytywne uczucia, eliminowały stres ale także rozwijały ich twórczą aktywność.